Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velikonoční pomlázka - pletení velikonoční pomlázky

Pletení velikonoční pomlázky / Foto: sxc.
Velikonoční pomlázka / Foto: sxc Ilustační foto / Foto: sxc
K pletení pomlázky je nejvhodnější vrba bílá (Salix alba). K řezání používejte ostrý nůž nebo nůžky na stříhání větví stromů. Před vlastním pletením si namočte proutky na 20 až 40 minut do studené vody, získají tak větší vláčnost a nelámou se.

Velikonoční pomlázka - pletení velikonoční pomlázky

 

K vlastnímu pletení si připravte proutky stejně silné a dlouhé. Velikonoční pomlázku můžete plést ze šesti nebo z osmi vrbových proutků.

 

Výroba držadla pomlázky

 

Nachystejte si vrbové proutky, z kterých budete pomlázku plést, a to buď šest nebo osm kusů. Vezměte si další proutek a omotejte jím připravený svazek na silnější straně a to tak, že vložte silnější konec svazujícího proutku mezi proutky svazku, asi 3 cm od konce, 2-3krát obtočte pod vyčnívajícím koncem svazek, a pak pevně ovinujte vzhůru.

 

Tenký konec zapleťte mezi proutky svazku. Držadlo je potřeba poměrně kvalitně utahovat, neboť jeho kvalita nám usnadní další pletení a ovlivní životnost upletené pomlázky.

 

Pomlázka ze šesti proutků pletená do kulata

 

Proutky rozdělte tak, že máte v každé ruce po třech. Vrchní proutek z levé strany provlékněte kolem středního proutku na pravé straně a vraťte na nejspodnější pozici zpět na levou stranu. Totéž udělejte s pravým horním proutkem. Nyní proutek druhý v pořadí obtočte kolem proutku pátého a vraťte mezi první a šestý proutek.

 

Střídavě pokračujte z každé strany až ke konci délky proutků. Na konci svažte vrbové proutky provázkem.

 

Pomlázka z osmi proutků do čtyřhranu

 

Do každé ruky si vezměte 4 proutky. Proutek první v pořadí z levé ruky provlékněte horem mezi šestým a sedmým proutkem a spodem vraťte před čtvrtý proutek. Osmý proutek z pravé ruky horem provlékněte mezi třetí a čtvrtý proutek a spodem vraťte mezi první a pátý proutek v horní části.

 
Dále vezměte druhý proutek z levé ruky a horem provlékněte mezi pátým a šestým proutkem a spodem umístěte mezi první a osmý proutek. Postupujte dále střídavě z pravé a levé strany až dopletete ke konci proutků. Na konci svažte proutky provázkem.

 


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář